investigativnyblog.infoblog.sk

Rošková a podvody s agrodotáciami

Publikované 07.04.2018 v 15:06 v kategórii Moje články, prečítané: 18x

Rošková a podvody s agrodotáciami


Bývalá poslankyňa Smeru Ľubica Rošková niekoľko mesiacov po tom, ako odišla z parlamentu sa stala majiteľkou firmy Gard, ktorá sa premenovala na Agro Porúbka. Dovtedy vlastnil spoločnosť aj jej účtovník Jozef Aranyi. Rošková bola úspešná v získavaní eurofondov, ktoré sú určené pre farmárov. Čísla sa pohybujú vo výškach, akokeby vlastnila firmu s obrovským množstvom strojov a veľkým počtom zamestnancov. V roku 2017 žiadala jej spoločnosť Agro Porúbka dotácie na územia o veľkosti 430 hektárov. Zaujímavosťou je, že sa jedná o 170 územných plôch v 63 katastroch, prevažne v okresoch Sobrance a Michalovce.


Prvý krát na túto kauzu upozornil Andrej Bán v Denníku N v reportáži Smer rozobratý na súčiastky: nie Taliani, „naši ľudia“ ovládli východ. Po tejto reportáži sa začali ozývať farmári s upozorneniami na podovody pri získavaní dotácií. Andrej Bán vo svojej reportáži úkazal záznam zo štátného mapového systému GSAA, ku ktorému majú prístup farmári a žiadajú v ňom dotácie. Nieje známe koľko peňazí dostala Roškovej firma , avšak Andrej Bán píše, že priemerná dotácia je 240 eur na jeden hektár. Dokopy by to malo presiahnúť 100-tisíc eur.


Agrodotácie za asfaltové parkovisko?


Ďalšou zaujímavosťou je, že Roškovej firma Gard si vypýtala dotáciu za vyasfaltovanú plochu v obci Bežovce pri Ukrajine. Už len pri prezeraní mapy v systéme GSAA je jasne vidieť, že táto plocha je iná, ako okolité polia a to aj pri prezeraní plochy cez Google Street View.


Na mapy farmárskych dotácií sa pozrel aj Robert Barca, ktorého firma Eurosense robí roky detailné letecké snímky celého Slovenska. Fotografie poskytuje štátnym organizáciám a poskytuje taktiež licenciu leteckých ortofotomáp. Mapy sú veľmi presné a detailné, vidieť jednotlivé stromy, či najmenšie cestičky. Čo je dôležité je to, že zachytávajú aj polia a ich stav. Tieto mapy aktualizujú každé tri roky.


PPA má k dispozícií letecké ortofotomapy, ktoré majú rozlíšenie len 50 centimetrov na pixel. Keby boli tieto mapy v plnom rozlíšení, tak by sa dalo vyhnúť takýmto podvodom, pretože by bolo jasnejšie vidieť, či niekto berie dotácie na asfaltové parkovisko.


Ako sa Rošková vyhla kontrole pri asflatovom parkovisku?


Pri poberaní dotácií nesmú na rovnakú plochu žiadať dvaja farmári. V opačnom prípade je nutná kontrola. Tým pádom je jasné, že firma Agro Porúbka musela mať informácie o tom, že plocha je voľná a nik sa k nej nehlási. Takýmto spôsobom sa vyhli kontrole a mohli si nárokovať na peniaze. Šéf PPA Juraj Kožuch dodal: „Žiadateľ musel mať presné informácie aj z prostredia, ktoré je absolútne interné. A tie informácie majú iba ľudia, ktorí s nimi pracujú, hlavne na úrovni Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy" a zároveň podal trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru.


Pokračovanie kauzy


Riaditeľ pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) podal trestné oznámenie pre podozrenie zo subvenčného podvodu. Reportáž novinára Andreja Bána spravila menší rozruch. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná nechala odvolať zamestnancov Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy. O pracovné miesto prídu traja zamestanci, ktorí sú zodpovední za správu a digitalizáciu pozemkov a zaroveň diaľkový prieskum pozemkov a geoinformatika prejde priamo pod PPA. Ďalej informovala Matečná o kauze aj nového premiéra Petra Pellegriniho, ktorý sľúbil, že vláda zafinancuje kompletnú digitalizáciu PPA.


Prepustený šéf Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP) Miroslav Kromka a vedúci regionálneho pracoviska ústavu v Prešove Jozef Vilček sa ostro ohradili voči obvineniam ministerky pôdohospodárstva Gabriele Matečnej. „V súvislosti so včerajším mediálnym prehlásením pani ministerky pôdohospodárstva, týkajúcim sa kauzy poberania agrodotácií na východnom Slovensku, v ktorom okrem iného spomenula pochybenie Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy a zároveň prijala personálne i organizačné opatrenia, sa dotknuté osoby - už bývalý riaditeľ i vedúci regionálneho pracoviska v Prešove - ostro ohradzujú voči vzneseným obvineniam,“ napísali Vilček a Kromka. Vilček pre Aktuality.sk poznamenal, že šéfka rezortu obvinila z pochybenia pracovisko, ktoré s kauzou, na ktorú upozornil novinár Andrej Bán, nemá nič spoločné. Vilček povedal: „Aj keď sa deklarovali určité plochy, respektíve na mapách vyznačovali plochy, na ktoré je možné poberať dotácie, tak to robilo centrum v Bratislave, iní ľudia, nie pracovníci v Prešove. Je to zo strany ministerky nefér,“. „Vzápätí, do hodiny od skončenia tlačovky som dostal odvolací dekrét z pracoviska, ktoré - ešte raz podotýkam - vôbec s danou vecou neprichádzalo do styku,“ uzavrel.

Autor článku: Dominik Gratzer

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?